Choď na obsah Choď na menu
 


Balzam na pery - najlepší priateľ cez zimu!

29. 12. 2009

Zima už nie je za dverami, ale ich rázne vykopla a štípe na tvári. Vaše pery nepociťujú také náhle ochladenie ako červené líčka, ale to neznamená, že majú zostať nepovšimnuté. Ich najlepším priateľom počas zimy bude balzam. Preto by ste mali mať vždy minimálne jeden vo vrecku.

Mazové žľazy nestačia
Pery majú prirodzene menej mazových žliaz. Vlastne žiadne a tých pár majú iba po okrajoch. Pritom maz je prirodzenou ochranou tela pred mrazom a sychravým počasím. Ak sa pohybujete v priestoroch vysušených radiátormi alebo na štipľavom mraze, pokojne stavte na mastnejšie balzamy. Rokmi osvedčený jelení loj nie je žiadny prežitok, práve naopak. Dokáže vaše pery celkom intenzívne chrániť pred nepriazňou počasia, ktorá na vás číha v priebehu nasledujúcich mesiacov. Tuk je v tomto prípade priateľ a nie škodca.

Hydratácia áno, ale...
V zime je hydratácia, samozrejme, veľmi dôležitá aj na perách. Preto sa nebojte siahnuť po balzame s „vlhkosť dodávajúcim“ účinkom. Tu ale platí, že si môžete tyčinky kúpiť rovno dve. Jednu hydratačnú a druhú nie. Keď totiž spravíte perami 15 000 priemerných pohybov denne, potrebujú dodať výživu. Po hydratácii viac-menej siahajte v suchých priestoroch. V mínusových teplotách vám pomôžu čo najmastnejšie emulzie. Na vonkajšie priestory sú ideálne mastnejšie emulzie napríklad s bambuckým maslom. To dokonale vyživuje aj zvláčňuje pokožku bez toho, aby v mraze praskala. Získava sa z afrických stromov Shea tree. Zanechá pokožku sviežu, hebkú a spomaľuje proces starnutia. Jeho výťažky v bežnom balzame sú zárukou, že aj v zime budú vaše pery zdravé, elastické a príjemné na bozky.

 

UV filter aj cez zimu


Síce sú pery dominantou vašej tváre, okrem mazu majú aj málo prirodzenej ochrany pred UV žiarením. V zime sa nebezpečné slnečné žiarenie nestráca, hoci sa o ňom tak nehovorí ako počas letných horúčav. Preto ak vyrážate na hory, mali by ste dbať na balzam s ochranným faktorom. Ako vám je už zo starostlivosti o telo známe, s UVA aj UVB filtrom. Tak sa vyhnete patologickým zmenám, pretože slnko, jeho odrazy od snehu a vyššia intenzita na horách, môžu byť naozaj nebezpečnou kombináciou.

 

Prvá pomoc
Ak ste už zanedbali povinnú starostlivosť a zrazu cítite miesto pier popraskanú a suchú pokožku, mali by ste im dať okamžite prvú pomoc. Tú nájdete v balzamoch s výťažkami medu. Okamžite zahojí prasklinky, ale zároveň pôsobí preventívne aj voči oparom, ktoré sa zvyknú v tomto období prebudiť ako následok nevodnej starostlivosti o pokožku pier.

Neoblizovať, natierať
Mnoho žien sa domnieva, že obliznutím pier ich dostatočne zvlhčí. Ako vždy, pravdou je pravý opak. Sliny pokožku vysušia a enzýmy v nich obsiahnuté dokonca sčasti natrávia jemnú sliznicu pier a vy sa ocitnete v začarovanom kruhu oblizovania a hryzenia, až sa dopracujete k ohyzdným rankám. V tomto prípade sa nebojte ani aplikácie včelieho medu na niekoľko minút. Uvidíte, že to pomôže a používanie balzamov z propolisu alebo včelieho medu dokáže zreparovať aj tie najzanedbanejšie pery. Ale prečo by ste mali vlastne trpieť? Stavte radšej na zmysluplnú prevenciu. Veď možností je viac ako dosť.

 

Zdroj: www.wanda.sk